Sinüs İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sinüs İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Sinüs iltihabı, sinüsler organ ya da dokular arasındaki, özellikle kafa ve yüz kemikleri içinde bulunan boşluklardır. Sinüs iltihabı ise sinüzit olarak tanımlanır. Üst çene kemiğindeki sinüslere üst çene sinüsleri, burun boşlukları üzerinde ve içindeki alın kemiğinin tabakaları arasındaki, alın kemiği önündeki ve altındaki sinüslere alın sinüsleri, kamamsı kemikteki gövdede bulunan ve burun boşluklarına açılanlara kamamsı kemik sinüsleri denir. İçine çok sayıda damarın boşaldığı toplardamar kanalları da sinüs olarak tanımlanır. Bu türlerden olan kafa sinüsleri ise bütün kafa toplardamarlarının boşalmış olduğu çıkmazları oluşturur. Beyindeki sert zara yerleşen bu sinüslerde sert zarla kafatasının alt yüzünün arasına yerleşmiştir.


Sinüs iltihabı nasıl oluşur?


Yüzde bulunan sinüslerin iltihaplanması sinüzit yani sinüs iltihabı olarak tanımlanır. İltihap tek ya da çift taraflı oluşabilir. Aynı zamanda çok sayıda sinüs iltihaplanmış olabilir. Sinüs iltihabının oluşması bir diş hastalığından sonra olabilir. Fakat en fazla rastlananı burun boşluklarındaki iltihaplanma sonrasında ortaya çıkmaktadır. İvegen sinüs iltihabı kendini sinüslerin boşalma deliklerindeki tıkanmayla oluşan ağrılarla, irinli akıntı, aynı zamanda eşlik eden burun tıkanıklığı ile karakterize olmuştur. Bunlara eşlik eden baş ağrısı, boğaz ağrısı gibi etkilerde ortaya çıkabilir. Hastalarda halsizlik ve huzursuzluk hakimdir. Bu belirtiler ayrı ayrı da kendini gösterebilir.

Sinüslerden kaynaklanan ağrıların belirgin özellikleri bulunmaktadır. Sinüs iltihabı sonucunda oluşan ağrılar genellikle süreklidir ve belirli dönemlerde şiddetlenir. Alın sinüslerinde iltihaplanma oluşursa ağrının etkili olduğu bölge alın ya da göz çukurunda etkili olur ve şakaklara yayılma gösterir. Üst çene sinüslerindeki iltihaplanma ise göz çukuru ve göz iç açısı ile dişlerdeki ağrıyla kendini gösterir. Ön kalbur kemikteki sinüsler iltihaplandığı zaman göz üzerinde ve köpek dişi üzerinde ağrı yaygındır. Kamamsı kemik sinüs iltihaplanmasında ağrı derinden gelir ve art kafaya yayılım gösterir.


Süreğen sinüs iltihabı


Bu tür sinüs iltihabı genellikle ivegen sinüs iltihabından sonra gelişir. Özellikle önceden alerjik yapının olması, burun bölmesi çarpıklığı gibi bozuklukların olması halinde süreğen sinüs iltihabı daha kolay gelişir. İltihaplanma kendini burundan irinli akıntıyla ya da burundan sümüklü akıntıyla gösterir. Aynı zamanda alın bölgesinde ağırlık hissi de oluşur.

Sinüs iltihabı kemik iltihaplarına, beyin zarı iltihabı, apse gibi kafa içi iltihaplarına, göz iltihaplarına gibi çok sayıda hastalığa neden olabilir. Bu yüzden en kısa zamanda tedavisine başlanmalıdır.


Sinüs iltihabı tedavisi nasıl yapılır?


İvegen sinüs iltihabı tedavisinde kullanılan antibiyotikli ilaçlar iltihabın giderilmesinde oldukça başarılıdır. Ayrıca püskürtülerek kullanılan ilaçlar ve buğularda tedavide faydalı olur. Bu hastalarda oluşan bulantı ve kusma, göz çevresinde ağrı, baş ve boğaz ağrısı, burun akıntısı gibi belirtilere de yönelik tedaviler uygulanır. Hastalar Tedaviye genellikle olumlu yanıt verirler. Ancak tekrarlayıcı sinüs iltihabından korunmak için mutlaka gereken önlemler de alınmalıdır. Süreğen sinüs iltihabı tedavisinde antibiyotikler ve iltihap giderici ilaçların dışında, sinüslerinde boşaltılması, yıkanması gerekir. Aynı zamanda püskürtme ilaçlar, sıcak su ve buhar tedavisi, protein yıkıcı enzim uygulaması, bölge tedavisi, hatta alerjik yapının tedavisi de gerekli olabilir.

Sinüs İltihabı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sinüs Formülü

Sinüs Formülü

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sinüs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sinüs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sinüs İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sinüs İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sinüs Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sinüs Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sinüs Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Sinüs Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Sinüs Teoremi Formülleri

Sinüs Teoremi Formülleri