Sfenoid Sinüs Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sfenoid Sinüs Belirtileri ve Tedavisi

Sfenoid sinüs, kafatasının tabanında meydana gelen sinüzit türüdür. Kafatasının ortalarında yer alırlar. Sfenoid sinüs yaklaşık burun giriş deliğinin 8 cm'ye kadar gerisindedir. Kritik bir konum ve komşuluğa sahiptir. Göz siniri ve şah damarla komşuluk gösterdiği için kritik bir konuma sahiptir. S fenoid sinüse doğuştan sahip değiliz. 10 ila 12 yaş arasında gelişim gösterir. Sfenoid sinüs genel olarak ayrı bir hastalık değildir. Posterior etmoid sinüzitin tutulması sonucu ortaya çıkmaktadır. Nadir bir rahatsızlık olduğu için genelde teşhis edilmesi zordur. Tanı koymada gecikme olursa ciddi ve hayati komplikasyonlara neden olabilmektedir. Bütün sinüs türleri bir delik ile burun içerisine açılırlar. Sfenoid sinüs dahil olmak üzere bütün sinüs türlerinin havayı ısıtarak akciğerlere gitmesini sağlamak, nemlendirmek ve insan sesinin tonunu ayarlamak gibi görevleri vardır. İçi hava dolu bu odacıkların burunla bağlantısını sağlayan ve hava giriş çıkışına imkân tanıyan burna açılan ağızları vardır. Uzun süre iyileşmeyen ve iyi tedavi edilmeyen nezle akabinde, alerjik nedenlere bağlı olarak burun iç mukozasının ve burun etlerinin şişmesi, genetik etkenler gibi bazı nedenlere bağlı olarak burun ile sinüslerin hava alışverişinde aksaklık olduğunda bu hava boşluklarında mikroplar çoğalmaya başlar ve sinüs iltihaplanır. Bu duruma sinüzit denir. Sinüs iltihaplanmasının sebebi bakteriler ya da virüsler olabilmektedir. Sfenoid sinüsün iltihaplanmasına Sphenoiditis adı verilmektedir.

Tanı

Sfenoid sinüs tanısını koymada fizik muayene ya da ağrı öyküsü dışında endoskopik muayene, bilgisayarlı tomografi ve MR yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca iltihabın durumunu teyit etmek için klinik ve biyokimyasal kan testleri yapılmaktadır. İzole sfenoid sinüs erken tanı tedavi sağlandığında tamamen iyileşmesi mümkündür. Sfenoid sinüs rahatsızlıkları genelde orta yaş kişilerde görülmektedir. Diğer sinüs rahatsızlıkları ile orantı kurulduğu zaman ortalama %1-3'lük kısmını oluşturmaktadır. Sfenoid sinüs belirtileri boyun ağrısı, baş dönmesi ve optik sinirleri etkilediği için gözde ağrı olabilmektedir.

Tedavi süreci

Tedavi sürecinde ağrı için ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Cerrahi müdahale ile sinüs tedavi edilebilmektedir. Ameliyat genel anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında herhangi bir kesik ya da yara izi kalmamaktadır. Operasyon sonrasında burunda meydana gelen kanamalar için sprey kullanılmaktadır. Hastanın kendine gelmesi 1 haftayı bulmaktadır. Sfenoid sinüs ya da diğer sinüs türlerinde rastgele ağrı kesici kullanmak semptomların artmasına neden olmaktadır. O yüzden sadece doktorunuzun verdiği ağrı kesicileri kullanmak daha yararlı olacaktır. İlerlemiş durumlarda iğne kullanılmaktadır. Kendinizde sinüs belirtisi olduğunu düşünüyorsanız derhal doktorunuza başvurunuz. Tedavi edilemeyen bir hastalık değildir. Erken tanı önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Sinüs Formülü

Sinüs Formülü

Haber Bülteni