Pilonidal Sinüs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Pilonidal Sinüs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Pilonidal sinüs ameliyatı, Kuyruk sokumunda deri altında oluşan içi kıl dolu iltihaplı yola pilonidal sinüs denir. Sinüs yolu vücutta bulunan anormal bir kanaldır. Genel olarak deride bulunan enfeksiyon yerinden deri yüzeyine kadar uzanabilmektedir. Pilonidal tıp teriminde kıl yuvası demektir. Pilonidal sinüs ameliyatı genel olarak vücudunda çok kıl bulunan insanlarda daha sık yapılır. Pilonidal sinüs hemen hemen her yaş gurubunda ortaya çıkabilir. Ortalama yaş aralığı da 16/30 yaş arasıdır. Hafif durumlarda antibiyotik ve merhemle tedavi edilebilir. Daha ciddi durumlarda ve ilerlemiş vakıalarda pilonidal sinüs ameliyatı gereklidir. Pilonidal sinüs ameliyatı hastane ortamında Uzman bir cerrah tarından sterilize bir şekilde yapılır. Pilonidal sinüs ameliyatı uzmanın seçeceği birçok farklı teknikte yapılabilmektedir.


Pilonidal sinüs ameliyatı teknikleri

  • Kistotomi, pilonidal sinüsün açılması ve kılların temizlenmesidir. Kıl kistlerinin oluşturduğu boşluğun tavan kısmı açılır. Boşluğun içerisi çıkarılmadan temizlenir. Pansuman yapılarak kıl kistlerinin oluşturduğu boşluğun kendiliğinden dolması beklenir. Hastanın iyileşme süreci 3/5 haftadır. Ameliyata elik eden bir enfeksiyon durumu var ise antibiyotik kullanılır.
  • Marsupializasyon, Pilonidal sinüs ameliyatlarından bir diğeri olan bu yöntemde, Kıl kistlerinin oluşturduğu boşluğun tavanı açılır ve içerisi temizlenir. Kıl kistlerinin arka duvarı çıkarılmaz ve yara kenarları geride kalan kistin tabanına dikilir. Bu durumda geride kalan boşluk küçültülmüş olur. Hastanın günlük pansumanlarını titizlikle yapılması önemlidir. Bu yöntemde geride kalan ölü dokuların ve yaraya dökülen kılların temizlenmesine ve alanın sterilize edilmesine dikkat etmek gerekmektedir. Hastanın normal hayatına tamamen dönmesi 4-6 hafta arasında değişmektedir.
  • Pilonidal sinüsün çıkarılması ve yara kesiğinin açık bırakılması, Kıl kistlerinin tümünün ağızlarını içerisine alacak şekilde yapılan bir kesi ile kıl kistleri tamamen çıkarılır ve yara açık bırakılır. Düzenli pansuman yapılarak açık bırakılan ameliyat boşluğun kendiliğinden dolması beklenir. Bu yöntemle iyileşme süresi 4 /7 hafta gibi uzun bir süredir.
  • Pilonidal sinüsün çıkarılması ve yaranın kapatılması, Kıl kistlerinin hepsi çıkarıldıktan sonra yaranın iki kenarı bir araya getirilerek uygun bir şekilde dikilir. Bu yöntemde doktorun belirlediği aralıklarda pansuman edilir. Ortalama 2 haftada iyileşebilir. Yara kısmen gergin kapatıldığı için az da olsa açılma olabilmektedir.
Pilonidal sinüs ameliyatından sonra karşılaşılan problem sinüsün tekrarlamasıdır. En erken 6 ay içinde tekrarlama olasılığı vardır. Kılların yeterince temizlenmemesi, enfeksiyon, iyileşme dokusunun orta hatta olması, gibi sebeplerden olabilmektedir. Ameliyattan sonra yara kapatıldı ise o bölge tamamıyla iyileşene kadar temiz ve kuru tutulmalıdır. İyileşme sürecinde kalça derisi kıllardan arındırılmalı ve temizlenmelidir. Bölgedeki kılları temizlemek için kıl dökücü kremler kullanılabilir veya tıraş edilebilir. Tercih edilen ameliyata veya operasyonu yapan cerrahın titiz çalışmasına ya da hastanın ameliyat sonrası hastaya ait faktörlere bağlı olarak tekrarlama olasılığı değişebilmektedir.

Pilonidal Sinüs Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sinüs Teoremi Formülleri

Sinüs Teoremi Formülleri

Sinüs Formülü

Sinüs Formülü

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Pilonidal Sinüs Belirtileri ve Tedavisi

Pilonidal Sinüs Belirtileri ve Tedavisi

Sinüs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sinüs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Aferin Sinüs Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Aferin Sinüs Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sinüslerde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Sinüslerde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Pilonidal Sinüs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Pilonidal Sinüs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası