Sinüs Taşikardisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Sinüs Taşikardisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sinüs taşikardisi, Keith Flack sinüs düğümünde gerçekleşen taşikardiye denilmektedir. Taşikardi kelime anlamı olarak kalp ritminin hızlı atmasıdır. Halk arasında çarpıntı olarak da adlandırılır. Kalp pek çok sebepten dolayı hızlı atmakta ve taşikardi oluşturmaktadır.

Taşikardinin başlıca türlerinden bahsetmek gerekirse

Atriyal fibrilasyondan dolayı meydana gelen taşikardiler, kalbin kulakçık odalarında kaotik elektriksel uyaranlarının etkisi sonucunda kalp ritminin hızlanması ile gerçekleşir.
Ventriküler taşikardiler çoğunlukla karıncıktan dolayı meydana gelen, kalbi büyük derecede etkileyen riskli bir taşikardi çeşididir.
Egzersiz kaynaklı ventriküler taşikardiler adından da anlaşılabileceği gibi genel spor aktiviteleri esnasında meydana gelebilen ve bazen ölüm ile sonuçlanabilen tehlikeli bir taşikardi durumudur. Bu rahatsızlık kalbin sol karıncığının işlevselliğini yitirmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu durum birkaç saniyeyle birkaç dakika arasında gerçekleşebilmektedir.
Supraventriküler taşikardiler Atriya türü ventrikülerden meydana gelen bir taşikardi türüdür. Paroksimal atriya taşikardisi olarak yani PAT olarak da adlandırılabilmektedir. Bu tür taşikardiler kendi aralarında pek çok gruba ayrılmaktadır.
Nodal reentrant taşikardisi sıkça karşılaşabildiğimiz taşikardi çeşitlerinden biridir. İlaç tedavisiyle üstesinden gelinebilecek, daha dar kapsamlı bir taşikardi çeşididir.

Sinüs taşikardisi, çoğunlukla sinirli kişilerde meydana gelmelidir. Psikoloji ile çok paralel giden bir taşikardi çeşididir. Heyecan, sinir, stres ve şok gibi bir anda meydana gelebilecek durumlarda ortaya çıkmaktadır. Kimi zaman enfeksiyon, ateş, hipoksi, hipovolemi, anemi, anksiyete gibi durumlarda bu tür taşikardiye sebebiyet vermektedir. Kokain, nikotin, atropin, alkol, hidralazin, kafein, amfetamin, aminofilin tarzı vücudu sistematik olarak etkileyebilecek maddeler de sinüs taşikardisine sebep olabilmektedir.
Sempatik sinir sistemindeki uyarıların artması, sempatik sinir liflerini ve endokrin sistemini etkiler bunu sonucunda da adrenalin salgılanmasını sağlar. Adrenalin miktarını yükseltebilecek her türlü uyaran sinüs taşikardisinin gerçekleşmesine yol açmaktadır. Bu duruma en çok yol açabilen etken ise ortostatik hipertansiyon rahatsızlığıdır.

Sinüs taşikardisi kalp dinlenerek tespit edilebilmektedir. Kalp ritimlerini görüntülenebilir dalgalar haline getiren cihaza EKG elektrokardiyogram, elde ettiğimiz sonuçlara ise elektrokardiyografi adı verilmektedir. Elektrokardiyografi grafiği P-Q-R-S-T olarak adlandırılan, düzenli olarak ritmik ilerleyen 5 farklı dalga görünümünden oluşmaktadır. Sağlıklı bir insanda, bu dalga oluşumlarına dakikada 60-100 kez rastlanmaktadır. Yani sağlıklı bir insanın kalbi dakikada 60-100 kere çarpmaktayken, sinüs taşikardisi olan insanlarda bu miktar 100-160 arasına yükselmektedir. Grafik olarak ele almak gerekir ise PQRST dalgaları, S-T segmenti arasında çökme görülmektedir.

Başlıca taşikardi belirtileri; baş dönmesi, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, hızlı nabız, bayılma ve göğüs ağrısıdır. Ancak sinüs taşikardisi genellikle altta yatan başka bir rahatsızlıktan dolayı meydana gelmektedir. Taşikardinin düzeltilebilmesi için önce altta yatan hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir. Nadir olarak da taşikardiye sebep olabilecek hiçbir neden bulunamamaktadır bu tür taşikardilere, inappropriate (Uygunsuz) sinüs taşikardisi denilmektedir. Bu tür hastalar semptomatik ise beta bloker, diltiazem ya da verapamil benzeri ilaçlar kalp ritmini yavaşlatıp hastaya iyi hissettirebilmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sinüs Değerleri Kaçtır?

Sinüs Değerleri Kaçtır?

Sinüs Teoremi Formülleri

Sinüs Teoremi Formülleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sinüs İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Sinüs İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Sinüslerde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Sinüslerde Kist Belirtileri ve Tedavisi

Diş Sinüs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diş Sinüs Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sinüsleri Temizlemek Nasıl Yapılır?

Sinüsleri Temizlemek Nasıl Yapılır?

Sinüs Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Sinüs Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi