Sinüs Lifting Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sinüs Lifting Riskleri ve Sonrası

Sinüs Lifting, Üst çene ile sağ ve sol büyük azı diş kısımlarda yer alan ve kafa ağırlığının azaltılması, sesin yankılanması gibi birtakım görevleri bulunan hava boşlukları maxiller sinüslerdir. Sinüzit oluşumu olarak zaman, zaman etrafımızdaki insanlardan duyduğumuz bu hava boşlukları içerisinde özellikle nezle ile grip gibi hastalık durumlarında ses dalgalarının yeterli miktarda yankılanamadığından dolayı da ses kalın veya olduğundan daha tuhaf bir şekilde çıkar. Sinüslerin alt kısmında yer alan dişler çekildiğinde sinüs tabanı zaman içinde çekim olan boşluğu taraf sarkar, bu kısımda bulunan kemik hacmini azaltmaktadır. Kemik içinde tam olarak gömmek istenilen implantlar içinse bu oluşan hacim yetersiz kalmakta ve tedavinin başarısızlığı ön plana çıkmaktadır. Böyle bir durumda sinüs tabanının cerrahi yöntem ile açılarak yükseltilmesi işlemine sinüs liftin adı verilmektedir. Sinüs lifting uygulaması lokal anestezi ile yaklaşık olarak tam 15-20 dakika kadar süren acısız ve ağrısız bir işlemdir. Yeterli miktarda kemik hacmi olan olaylarda ise aynı seansta implantta uygulanır ve bu işlem süreyi sadece 4-5 dakika kadar uzatmaktadır.


Sinüs lifting Operasyonu Nasıl Yapılır?


Ameliyat yapılacak olan kısım lokal anestezi olarak uyuşturulur. Daha sonra diş eti yerinden kaldırılarak sinüsün yan uygulama için seçilmiş olan uygun aletler ile bir pencere açılır. Sinüsün içerisini kaplayan sinüs membranı kibarca yükseltilerek altta kalan kemik ile greft adı verilen kemik tozu da yerleştirilir. Daha sonra ise ameliyat yeri dikiş atılarak kapatılır.


Sinüs Lifting Ameliyatı Zararlı mı?


Sinüs lifting ameliyatı tecrübeli ve alanında Uzman hekimler tarafından yapıldığında herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Hekiminiz muayene sonucunda ameliyat için en uygun olup olmadığınız sonucunda varırsa size bildirir. Birlikte alternatif tedavi seçeneklerini seçersiniz.


Operasyon Sonrasında Bakım Nasıl Olmalıdır?

  • Kanama olmaması için operasyondan sonra ilk 24 saat hiç tükürülmemeli, sıcak banyo yapılmamalı, sıcak yiyecekler yenmemelidir. İşlem yapılmış olan bölgeye dışarıdan buz uygulanmalıdır.
  • Uzmanın reçete ile vermiş olduğu ilaçlar tam olarak tarif edildiği gibi kullanılmalı, uzmanın bilgisi olmadan kesinlikle hiçbir değişiklik yapılmamalıdır.
  • Operasyon yapılan bölgenin enfeksiyon kapmaması için ve oldukça iyi bir iyileşme için ağız temizliğine son derece özen göstermelidir. Sigara kullanımı iyileşme üstünde olumsuz etki verdiğinden dolayı bu süreçte sigara içilmemelidir.
  • Basınçla burun temizliği yapılmamalı ve ağız açık bir şekilde hapşırılmalıdır.
  • Operasyon alanını görebilmek için dudakları çektirmek dikişlerin açılmasına yol açacağından dolayı kesinlikle yapılmamalıdır.

Sinüs Lifting Ameliyatından Sonra İmplantlar Ne Zaman Yapılabilir?

Sinüs lifting işlemi yapılan bölgede kişinin kendi kemik yüksekliği tam dört milimetreden daha az ise implantları yerleştirmek için kemik tozlarının kemik dokusuna dönmesini beklemek gerekir. Ameliyattan sonra yaklaşık tam altı ay kadar kemik dokusu yeterli sertliğe erişir ve bundan sonra da implantlar rahatlıkla yerleştirilir. Sinüs lifting ameliyatı yapılan bölgede dört milimetreden daha fazla kemik varsa sinüs lifting ameliyatı ile aynı anda implantlar yerleştirilebilir.


Bu İşlem Esnasında Ne Gibi Komplikasyonlar Görülebilir?

Uygulama sırasında sinüs membranın inceliğine bağlı olarak oluşan yırtılmalar görülür. Oluşan ufak çaplı yırtıkları onarırken daha büyük yırtık oluşma eğer söz konusu ise ameliyatı iptal etmek gerekebilir. Oluşan sinüs membran yırtıkları zamanla kendi kendine iyileşir. Uygulanan her cerrahi işlemde olduğu gibi işlem esnasında ve işlem sonrasında kanama olabilir ya da enfeksiyon gelişebilir. Bu komplikasyonlardan kaçınmak içinde uzmanın tavsiye ile önerilerine uymak vermiş olduğu ilaçları kullanmak oldukça önem taşır.

Sinüs Lifting Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sinüs Lifting Riskleri ve Sonrası

Sinüs Lifting Riskleri ve Sonrası

Endoskopik Sinüs Cerrahisi

Endoskopik Sinüs Cerrahisi

Sinüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sinüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sinüs İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sinüs İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sinüs Değerleri Kaçtır?

Sinüs Değerleri Kaçtır?