Sinüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sinüs Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sinüs ağrısı, burun etrafında bulunan sinüslerin mukoza yani iltihap ile dolması nedeniyle ortaya çıkar. Alerjik yatkınlığı olanlarda, astım hastalarında sinüs ağrısına daha fazla rastlanır. Sinüs iltihabı ve dolayısıyla ağrısı için doktorun reçete ettiği antibiyotikler ve ağrı kesiciler kullanılabilir. Ağrıyı hafifletmek amacıyla ilaç tedavisi haricinde gözaltına sıcak uygulamak faydalı olabilir. Sinüs ağrısı kronik bir hal almışsa ve ağrı giderilemiyorsa cerrahiye başvurulabilir. Sinüs ağrısı için evde de basit önlemler alınarak ağrı giderilebilir. Bunun için burnun tamamen kuruması önlenmelidir. Aksi halde ağrıya ciddi anlamda burun yaraları da eklenebilir. Burun yaraları hem hastaya ciddi sıkıntılar oluşturur hem de ağrıların artmasına yol açabilir. Burunda toplanan aşırı mukusun dışarı atılması ağrı üzerinde ciddi anlamda rahatlama sağlayabilir. Bulunulan ortamın ya da odanın devamlı havalandırılması da faydalı olur. Aksi halde havasız ortamlar sinüslerde kaşıntı ve tahrişe yol açarak ağrının artmasına neden olur.

Yanaklarda meydana gelen sinüs ağrıları, üst dişlere kadar ulaşır. Bazı durumlarda ağrı elmacık kemiği, geniz ve alın bölgesinde görülebilir. Burun kökü sinüslerinde ağrı burun köküyle beraber göz arkasında da etkili olur. Alın bölgesinde meydana gelen ağrılar içinde alın bölgesi sinüsleri sorumludur.


Sinüs ağrısı için ne zaman doktora başvurulmalıdır?


Sinüs ağrısı eğer bir haftadan daha uzun sürüyor ve alınan önlemlere rağmen geçmiyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Bir haftayı aşkın sinüs ağrılarının evde tedavi edilmesi bazen imkânsız olabilir ve mutlaka ilaç tedavisi gerekebilir. Evde uygulanan tedavi yöntemleriyle sadece ağrıların şiddeti azaltılabilir.


Sinüs ağrısı için ev tedavileri

 • Sinüs ağrısında öncelikle burnun tamamen kurumasına engel olunmalıdır.
 • Havayı nemlendirmek adına buhar makinelerinden yardım alınabilir.
 • Burnu nemlendirmek ve ağrıyı hafifletmek için sıcak duş almak faydalı olur.
 • Günlük tüketilen su miktarı mümkün olduğunca arttırılmalıdır. Çünkü su bölgede toplanan mukusun incelmesini ve sinüslerin açılmasını sağlar.
 • Burun yollarını açmak ve sinüzit ağrısını gidermek için tuzlu su faydalı olabilir. Tuzlu su hazırlanarak damla aparatı olan bir şişeye doldurulur ve burna aralıklar halinde damlatılabilir.
 • Temiz bir havlu sıcak suyla ıslatılır ve sıkıldıktan sonra yüzü tamamen kaplayacak şekilde yüze yerleştirilir. İşlem rahatlama sağlanana kadar tekrarlanabilir.
 • Kullanılan yastığın yüksek olması kolay nefes almayı sağlayarak şikâyetleri azaltmakta faydalı olur.
 • A vitamini sinüzit ağrılarına karşı faydalıdır. Ağrıların şiddetlenmesini engeller.
 • Zencefil sinüzit ağrısı için faydalı bir bitkidir. Zencefil çayı tüketerek sinüzit ağrılarından kurtulmak mümkündür.
 • Mide problemi olmayan kişiler sinüzit ağrısı için bol bol acı biber tüketebilir. Acı biber yemeklere ya da salatalara eklenebilir.
 • Sarımsak doğal bir antibiyotiktir ve sinüzit ağrısı için faydalı olur.

Sinüs Ağrısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sinüs Kosinüs Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sinüs Kosinüs Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sinüs Taşikardisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sinüs Taşikardisi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sinüs Eğrisi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sinüs Eğrisi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sinüs Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Sinüs Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Sinüs Teoremi Formülleri

Sinüs Teoremi Formülleri